کارهای مرتبط با امنیت تلفن‌همراه

mobile security

< استفاده از مطالب سایت فراکنش با ذکر منبع مجاز است.>

کارهای دانشگاهی داخل کشور

در بررسی‌های کارهای دانشگاهی مشابه انجام شده در داخل کشور با اطلاعات موجود و در دسترس، متاسفانه مشخص شده که تعداد کارهای مرتبط با امنیت شبکه تلفن  همراه (حتی کارهای تحقیقاتی) بسیار کم است و چند کار تحقیقاتی نیز که انجام گردیده غالباً در مورد رمزنگاری در GSM بوده و نیز دستگاه‌های موبایل بوده است.

مهمترین و مرتبط‌ترین کارهای دانشگاهی عبارتند از یک پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشگاه تهران در زمینه امنیت پرداخت در شبکه تلفن همراه، دو پایان‌نامه از دانشگاه صنعتی شریف در رابطه با الگوریتم‌های رمز موبایل و مقایسه امنیت GSM و UMTS، دو پایان‌نامه از دانشگاه صنعتی اصفهان در مورد الگوریتم رمزنگاری جایگزین در GSM و امنیت SMS و یک پایان‌نامه از دانشگاه خواجه نصیر در زمینه تشخیص هویت و رمزنگاری تلفن همراه.

 در جدول زیر کارهای دانشگاهی مرتبط با تلفن همراه و شبکه GSM فهرست شده است که مشتمل بر کارهای امنیتی نیز می‌باشد.

jadval 1

jadval2

jadval3

jadval4

کارهای انجام شده غیر دانشگاهی داخلی

در بررسی‌های به عمل آمده در مورد کارهای تحقیقاتی وعملیاتی غیر دانشگاهی نیز متاسفانه مشکل همیشگی، نبود اطلاعات شفاف و عدم همکاری دستگاه‌ها و مؤسسات در دادن اطلاعات لازم، است. با این حال کاری مشابه، شامل بررسی جامع وضعیت امنیتی شبکه تلفن همراه کشور و

نیازسنجی امنیتی از یک اپراتور، تا کنون انجام نپذیرفته است. البته تعداد کارهایی در برخی شرکت‌ها و نیز موسسات و سازمان‌های نظامی در داخل کشور انجام پذیرفته که در محورهای «رمزنگاری و رمزگشایی در تلفن همراه»، «جنگ الکترونیکی» و «جاسوسی‌های محتمل توسط دستگاه‌های تلفن همراه» و«امنیت دستگاه‌های همراه» قابل دسته‌بندی می‌باشد.

کارهای معدود شرکت‌هایی که در زمینه امنیت در موبایل فعالیت کرده‌اند عبارتست از: دو کاری که در رابطه با رمزنگاری در گوشی‌های تلفن‌همراه انجام شده به رمزنگاری صوت و نیز SMS از طریق خط داده(data) می‌پردازد. کار دیگر در مورد امنیت سرویس‌ها و دستگاه‌های همراه انجام شده که به مسئله ویروس‌های موبایل نیز پرداخته است. همچنین می‌توان به یک طرح آزمایشی در مورد پرداخت امن در شبکه GSM  (secure m_payment) نیز اشاره کرد.

 از آنجايي که اطلاعات بدست آمده از سازمان‌های نظامی و شبهه نظامی چندان به امنیت شبکه تلفن همراه و زیرساختی که اپراتور در اختیار مشترکین قرار می‌دهد و هدف پروژه حاضر، ارتباط ندارد و محرمانه نیز تلقی می‌شود، از ذکر توضیحات بیشتر صرفنظر می‌کنیم.

کارهای انجام شده خارجی

از جمله فعالیت‌های انجام شده در طی این پروژه تحقیقاتی، بررسی کارهای انجام شده خارجی که به نوعی با موضوع این پروژه ارتباط دارند، بوده است. این کارها عبارتند از تحقیقات مرتبط، مقالات علمی، کارهای دانشگاهی که در غالب کنفرانس‌های معتبر علمی، پایان‌نامه‌های دانشگاهی و… در دسترس بوده‌اند. در جدول زیر بخشی از  کارهای مرتبط و قابل توجه آمده است.

jadval11

jadval12

jadval13

jadval 14